Wszystkiego najlepszego na 2012 rok!
31 grudnia 2011

mala fotka

Mijający rok był przełomowy - nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym (Dz. U. nr 92 poz. 530 z 2011 roku) stworzyła rowerzystom w Polsce zupełnie nowe możliwości. Jest to największy jak dotąd sukces oddolnego ruchu rowerzystów w Polsce. Niedawno na ulicach Wrocławia pojawiły się pierwsze tzw. śluzy dla rowerzystów, dopuszczone tą ustawą. Wciąż jednak czekamy na przepisy wykonawcze, o czym poniżej.

W 2011 roku w wielu miastach rowerzyści wywalczyli dwukierunkowy ruch rowerowy w
ulicach jednokierunkowych. Kontrapasy pojawiły się między innymi w Poznaniu,
Radomiu a także w Łodzi i Zielonej Górze, gdzie urzędnicy wcześniej byli takiemu
rozwiązaniu przeciwni. Wzorowe, wykonane z czerwonego mastyksu grysowego drogi dla rowerów pojawiły się między innymi w Radomiu. Wrocław ujawnił wyniki Kompleksowych Badań Ruchu - okazało się, że ruch rowerowy stanowi tam już 3,56% podróży. Duży sukces odniósł wrocławski rower publiczny, notując rekordową liczbę użytkowników.

A co w 2012? Czekamy na rozporządzenia wykonawcze do znowelizowanej ustawy Prawo o Ruchu Drogowym: o znakach i sygnałach drogowych oraz w sprawie warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych. Konieczna jest też nowelizacja przepisów prawa budowlanego (postulaty Miast dla rowerów w tej sprawie przekazane 3 czerwca 2008 roku ministrowi Tadeuszowi Jarmuziewiczowi można zobaczyć tutaj). 22 grudnia 2011 roku do konsultacji społecznych trafił ministerialny projekt zmiany rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów. Uwzględnia on część naszych postulatów, ale zawiera też poważne błędy. (Stanowisko Miast dla rowerów w tej sprawie przedstawimy zaraz po Nowym Roku).

Tak czy siak - zapowiada się bardzo rowerowy rok, w trakcie którego mamy nadzieję zebrać owoce wytężonej pracy z poprzednich lat. Możemy w niego legalnie wjechać rowerami z zimowymi oponami z kolcami - choć dzisiaj aura bardziej zachęca aby skorzystać z nowego prawa dopuszczającego przewóz dzieci w przyczepkach. Przede wszystkim jednak powinniśmy dbać o to, aby nas widziano - zarówno w sensie dosłownym, używając przepisowego oświetlenia - jak i w sensie politycznym: organizując się, stawiając żądania i popierając je masową obecnością na drogach. Na przykład na comiesięcznych Masach Krytycznych.

Szczęśliwego Nowego 2012 roku - niech się kręci!

Zarząd stowarzyszenia Miasta Dla Rowerów

 
lista pozostałych artykułów w dziale wiadomości > wiadomości : > archiwum
 1. <<
 2. 1 - 12 |
 3. 13 - 24 |
 4. 25 - 36 |
 5. 37 - 48 |
 6. 49 - 60 |
 7. 61 - 72 |
 8. 73 - 79 |
 9. >>
 1. Wszystkiego najlepszego na 2012 rok!
 2. Kaski z głów ?
 3. Dylematy rowerzysty - na kogo głosować?
 4. Relacja z konferencji Polska w Rowerowej Europie
 5. Zaproszenie na konferencję Polska w Rowerowej Europie, 28 czerwca 2011, Warszawa
 6. Pierwszeństwo na przejazdach rowerowych
 7. Święto Cykliczne 2011
 8. Nowe prawo - rowerzysta z prawej: happening
 9. 109 mln euro z na infrastrukturę rowerową - co się z nimi stało?
 10. Prezydent podpisał nowelizację Prawa o Ruchu Drogowym
 11. Twój 1% na rowery
 12. Senat przegłosował ustawę rowerową
login
logos