Kaski z głów ?
27 października 2011

mala fotka

Miasta dla Rowerów nie są przeciwne kaskom rowerowym. Natomiast przeciwni jesteśmy jakimkolwiek próbom ustanowienia prawa nakazującego rowerzyście jazdę w kasku. Protestujemy też przeciwko opartym o strach kampaniom promującym używanie kasków rowerowych.

Nie próbujemy narzucać nikomu jeżdżenia bez kasku, ale też nie chcemy by narzucano w jakikolwiek sposób jazdę w kasku.

Nasze poglądy uzasadniamy tym, że obowiązek jazdy w kasku i kampanie promocyjne kasków:

- zniechęcają do jazdy na rowerze i przedstawiają jazdę na rowerze jako wyjątkowo niebezpieczne zajęcie, pomimo że jeżdżąc na rowerze mamy mniejszą szansę zginąć, niż gdy idziemy pieszo(Wardlaw 2002).   

- urazy głowy u rowerzystów-ofiar wypadków zdarzają się rzadziej niż u pieszych, czy pasażerów samochodów poszkodowanych w wypadkach (ONISR 2005).

- przedstawiają kask rowerowy, jako przedmiot dający dużo większą ochronę niż daje w rzeczywistości. Kaski rowerowe są konstrukcyjnie przygotowane jedynie na drobne uderzenia i wstrząsy, a nie na zderzenia z pojazdami silnikowymi,

- krajom które karzą zwykłych rowerzystów za brak kasku nie udało się zredukować częstości urazów głowy wśród rowerzystów, pomimo procentowego wzrostu liczby osób jeżdżących w kasku na rowerze. Jedyny uzyskany efekt to spadek liczby rowerzystów i pogorszenie zdrowia publicznego.

- U rowerzystów korzyści zdrowotne wynikające z jazdy na rowerze są daleko większe niż ryzyko związane z wypadkami (na każdy rok życia stracony w wypadkuprzypada 20 lat zyskanych dzięki jeździe na rowerze).

- Redukcja liczby rowerzystów wpływa ujemnie na zdrowie publiczne i środowisko naturalne,
- Redukcja liczby rowerzystów zwiększa ryzyko wypadku dla tych rowerzystów, którzy nie zrezygnowali z jeżdżenia na rowerze.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki trzeba powiedzieć, że prawo nakazujące jazdę w kasku, czy kampanie promocyjne kasków w większym stopniu odbierają życie społeczeństwu, niż je ratują.

Miasta dla Rowerów całkowicie identyfikują się z wykładnią poglądów Europejskiej Federacji Cyklistów w tym zakresie http://www.ecf.com/3500_1 , a powyższa deklaracja poglądów MdR to jednocześnie tłumaczenie stanowiska ECF z języka angielskiego.

Adam Łaczek

 
lista pozostałych artykułów w dziale wiadomości > wiadomości : > archiwum
 1. <<
 2. 1 - 12 |
 3. 13 - 24 |
 4. 25 - 36 |
 5. 37 - 48 |
 6. 49 - 60 |
 7. 61 - 72 |
 8. 73 - 79 |
 9. >>
 1. Wszystkiego najlepszego na 2012 rok!
 2. Kaski z głów ?
 3. Dylematy rowerzysty - na kogo głosować?
 4. Relacja z konferencji Polska w Rowerowej Europie
 5. Zaproszenie na konferencję Polska w Rowerowej Europie, 28 czerwca 2011, Warszawa
 6. Pierwszeństwo na przejazdach rowerowych
 7. Święto Cykliczne 2011
 8. Nowe prawo - rowerzysta z prawej: happening
 9. 109 mln euro z na infrastrukturę rowerową - co się z nimi stało?
 10. Prezydent podpisał nowelizację Prawa o Ruchu Drogowym
 11. Twój 1% na rowery
 12. Senat przegłosował ustawę rowerową
login
logos