"Śluzy malować, zalegalizować!" - Święto Cykliczne 2013
23 maja 2013

mala fotka

W niedzielę, 9 czerwca 2013 roku rowerzyści mają swoje święto. Święto Cykliczne, Wielki Przejazd Rowerowy, Święto Rowerzysty - pod różnymi nazwami od ponad 20 lat jesteśmy obecni na ulicach polskich miast.

W ubiegłym roku na ulicach Trójmiasta demonstrowało pięć tysięcy rowerzystów, we Wrocławiu i  Krakowie po prawie dwa tysiące. W tym roku Miasta Dla Rowerów łączą siły z Weekendem Polski Na Rowery.

Każde miasto ma swoje lokalne postulaty, ale w całej Polsce żądamy jednego: nowelizacji rozporządzeń wykonawczych do ustawy Prawo o Ruchu Drogowym (PoRD).

Postulat ogólnopolski zostanie przekazany podczas przejazdów rowerowych wojewodom, a skandować będziemy wówczas między innymi hasło „śluzy malować, zalegalizować”.

Nowelizacja PoRD, która weszła w życie 21 maja 2011 roku odwróciła niekorzystny trend
dyskryminacji rowerzystów w Polsce, wyeliminowała liczne absurdy i przywróciła zgodność polskich przepisów z Konwencją Wiedeńską o ruchu drogowym.

Niestety, do dziś rozporządzenia wykonawcze do ustawy są z nią sprzeczne, nie ma w nich ani słowa o wprowadzonych nowelizacją ustawy śluzach dla rowerów, a przepisy dotyczące pasów ruchu dla rowerów wciąż de facto zabraniają ich stosowania. Szereg zapisów rozporządzeń promuje przy tym rozwiązania niebezpieczne. Ten bałagan nie sprzyja tworzeniu sprawdzonych, bezpiecznych i efektywnych rozwiązań.

Śluzy rowerowe są powszechnie stosowane nie tylko w Holandii czy Niemczech, ale także na przykład w Czechach. Mogą znacznie poprawić bezpieczeństwo na skrzyżowaniach, zwłaszcza ułatwiając bezpieczny skręt rowerzystów w lewo. Przykłady śluz rowerowych znajdują się na rysunkach poniżej (klasyczna i do lewoskrętu):Na stronie internetowej Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej znajduje się informacja o planowanym terminie wejścia w życie tych nowelizacji - 31 grudnia 2012 (pozycja 195 i 196 w pliku pdf). Minął on pół roku temu!

Tak, jak w przypadku nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, projekty nowelizacji rozporządzeń musieliśmy napisać sami. Żadna instytucja resortowa nie posiada bowiem wiedzy ani doświadczenia w zakresie ruchu rowerowego.

Przygotowany przez nas projekt nowelizacji rowerowych przepisów rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych znajduje się tutaj.

Przygotowaliśmy również projekt nowelizacji rozporządzenia "w sprawie szczegółowych warunków technicznych jakim powinny odpowiadać znaki i sygnały drogowe oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach". Uważamy jednak, że właściwe byłoby rozważenie uchylenia delegacji ustawowej tego rozporządzenia (art. 7 ust. 3 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym) ze względu na jego komplikację, ogromną liczbę błędów oraz szybko zmieniający się stan wiedzy, rozwój  technologii oraz rynku.

Zasady stosowania znaków i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego powinny być określane podręcznikami i wytycznymi, a nie rozporządzeniem. Jesteśmy także skłonni dyskutować projekt nowelizacji przygotowany w 2012 roku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, pod warunkiem uwzględnienia postulatów zawartych w naszym projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych. W rozwiązanym w tym roku zespole ds. ścieżek rowerowych GDDKiA powstał również (nieopublikowany) podręcznik projektowania infrastruktury rowerowej, który naszym zdaniem mógłby z powodzeniem zastąpić sztywne przepisy rozporządzenia.

Przejazdy rowerowe Miast Dla Rowerów 9 czerwca 2013 roku odbędą się w następujących miastach:

 1. Warszawa: start - plac Zamkowy, godz. 12:00 więcej tutaj
 2. Gliwice:  plac Krakowski,11:30 więcej informacji tutaj
 3. Katowice: szczegóły wydarzenia tutaj
 4. Kraków: plac Nowaka Jeziorańskiego (przy Dworcu Głównym) godz. 12:00, szczegóły tutaj
 5. Łódź: plac Wolności,  godz. 12.00 więcej tutaj
 6. Szczecin: zlot gwiaździsty sześcioma trasami na Jasne Błonia na godz.12:00, szczegóły tutaj
 7. Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo): szczegóły tutaj http://www.wpr2013.pl
 8. Wrocław: 12:00 ul. Szewska róg Wita Stwosza szczegóły tutaj

Zapraszamy też na stronę www.swietocykliczne.pl

 
lista pozostałych artykułów w dziale wiadomości > wiadomości : > aktualności
 1. <<
 2. 1 - 12 |
 3. 13 - 24 |
 4. 25 - 36 |
 5. 37 - 48 |
 6. 49 - 60 |
 7. 61 - 63 |
 8. >>
 1. Trwają prace nad nowelizacją rozporządzeń rowerowych
 2. Wprowadzanie rowerów na dworce kolejowe - legalne
 3. Jazda rowerem pod wpływem alkoholu tylko wykroczeniem
 4. Rowerowy pełnomocnik ministra transportu
 5. Śluzy dla rowerów - jak z nich korzystać?
 6. Nowe znaki drogowskazowe dla rowerzystów
 7. Ministerstwo Transportu odpowiada Miastom Dla Rowerów
 8. "Śluzy malować, zalegalizować!" - Święto Cykliczne 2013
 9. Dwa lata nowych "rowerowych" przepisów
 10. Konkurs: wymyśl porządny stojak rowerowy i wygraj nagrodę!
 11. Dziennikarzu: rower to trudny temat
 12. Rowerzyści a Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
login
logos