Ministerstwo Transportu odpowiada Miastom Dla Rowerów
29 maja 2013

mala fotka

Miesiąc temu Miasta Dla Rowerów skierowały do min. Nowaka pismo w sprawie fatalnych warunków przewozu rowerów pociągami. Dziś przedstawiamy odpowiedź Ministerstwa Transportu.

O sprawie pisaliśmy 27 kwietnia 2013 roku w artykule "Kolej kontra rowerzyści". Pismo Miast Dla Rowerów do min. Nowaka znajduje się tutaj (pdf).

Odpowiedź ministerstwa, datowana 24 maja 2013 roku, znajduje się tutaj (skan w pliku pdf)

W skrócie:

 • od 9 czerwca w pociągach przewoźnika InterCity "przywrócona zostanie możliwość przewozu 4 sztuk niezłożonych i nieopakowanych rowerów w tylnym przedsionku ostatniego wagonu rowerowego"
 • ministerstwo "nie widzi możliwości zobowiązania przewoźników" do stosowania konkretnych kanałów dystrybucji - czyli biletu na rower na pociągi InterCity dalej nie kupimy ani przez internet, ani w biletomacie
 • ministerstwo nie widzi możliwości zmiany rozporządzenia w sprawie utrzymania porządku na terenach kolejowych aby dopuścić szersze wprowadzanie rowerów na dworce

Komentarz Miast Dla Rowerów:

Przywrócenie możliwości przewozu rowerów w przedsionkach pociągów ekspresowych i intercity jest dobrą wiadomością, choć nie jest zrozumiałe dlaczego dopiero od 9 czerwca. Zastanawiające jest, że ministerstwo nie ma możliwości zobowiązania przewoźnika do sprzedawania biletów przez internet czy w biletomatach. Jest to problem, jeśli np. chcemy na wakacjach kupić bilet na stacji, na której zlikwidowano kasę biletową a mamy jedyne połączenie z wieloma przesiadkami na drugi koniec Polski. Odpowiedź w sprawie zmiany rozporządzenia w sprawie przepisów porządkowych jest całkowitym nieporozumieniem. Oczywistym jest, że po peronach nie wolno jeździć rowerem. Ale dziś zabronione jest "wprowadzanie rowerów" (nie jazda nimi) na tereny kolejowe - czyli np. do holu w którym tylko kupujemy bilet albo po prostu przeprowadzamy rower na drugą stronę dworca! Problematyczne staje się też wyznaczenie w tunelach pod dworcami dróg dla rowerów, co prowadzi niekiedy do absurdów. Pisze o tym choćby Gazeta we Wrocławiu. Do tematu będziemy wracać.

Marcin Hyła

 
lista pozostałych artykułów w dziale wiadomości > wiadomości : > aktualności
 1. <<
 2. 1 - 12 |
 3. 13 - 24 |
 4. 25 - 36 |
 5. 37 - 48 |
 6. 49 - 60 |
 7. 61 - 63 |
 8. >>
 1. Trwają prace nad nowelizacją rozporządzeń rowerowych
 2. Wprowadzanie rowerów na dworce kolejowe - legalne
 3. Jazda rowerem pod wpływem alkoholu tylko wykroczeniem
 4. Rowerowy pełnomocnik ministra transportu
 5. Śluzy dla rowerów - jak z nich korzystać?
 6. Nowe znaki drogowskazowe dla rowerzystów
 7. Ministerstwo Transportu odpowiada Miastom Dla Rowerów
 8. "Śluzy malować, zalegalizować!" - Święto Cykliczne 2013
 9. Dwa lata nowych "rowerowych" przepisów
 10. Konkurs: wymyśl porządny stojak rowerowy i wygraj nagrodę!
 11. Dziennikarzu: rower to trudny temat
 12. Rowerzyści a Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
login
logos