Wprowadzanie rowerów na dworce kolejowe - legalne
19 listopada 2013

mala fotka

Od 30 listopada 2013 legalne będzie wprowadzanie na perony, do holi i tunelów dworcowych rowerów nieprzeznaczonych do przewozu koleją.

Tego dnia w życie wchodzi nowelizacja rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych (D.U.2013.1319). Zgodnie z nią dozwolone staje się wprowadzanie na tereny kolejowe, w szczególności - "na perony, do holów, poczekalni, tunelów i przejść między peronami oraz w pobliżu torów" rowerów nieprzeznaczonych do przewozu koleją.

Nowelizacja jest rezultatem nacisku Miast Dla Rowerów - o czym można więcej przeczytać tutaj.

Nowy przepis jest korzystny w szczególności dla:

 • kurierów rowerowych nadających i odbierających przesyłki konduktorskie z pociągów;
 • osób kupujących bilety w kasach dworcowych i wprowadzające na teren dworca rowery których nie mogły zostawić na zewnątrz (na przykład w związku z brakiem stojaków);
 • osób, które korzystają z przejść (tuneli) dworcowych wyłącznie w celu przedostania się przez teren kolejowy do innej części miasta (tzn. nie podróżują z rowerami pociągiem).

Dotychczas rowery wolno było wprowadzać na dworzec pod warunkiem, że podróżny zabierał je do pociągu, czyli - jak można się domyślać - miał ze sobą ważny bilet, w tym - bilet na rower. Przepis był martwy, ale stanowił pewne teoretyczne zagrożenie dla coraz większej grupy ludzi. Na przykład Straż Ochrony Kolei mogła zatrzymać podróżnego z rowerem, który zamierzał jechać pociągiem ale bilet chciał kupić dopiero u konduktora. W konsekwencji niedoszły podróżny zamiast pojechać pociągiem mógł zapłacić mandat.

Uwaga: na tereny kolejowe nie wolno wprowadzać wózków rowerowych (riksz, pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni o szerokości większej niż 0,9 m). Zabroniona jest także jazda rowerem po peronach, w holach i tunelach. Oczywiście, jeśli np. w tunelu wyznaczona jest odpowiednimi znakami droga dla rowerów (jak na dworcu kolejowym w Krakowie, patrz zdjęcie poniżej), jazda rowerem jest dozwolona.


Droga dla rowerów w tunelu pod peronami dworca kolejowego Kraków Główny. Po lewej widoczne wjazdy na pochylnie prowadzące na perony dworca.

mh

 
lista pozostałych artykułów w dziale wiadomości > wiadomości : > aktualności
 1. <<
 2. 1 - 12 |
 3. 13 - 24 |
 4. 25 - 36 |
 5. 37 - 48 |
 6. 49 - 60 |
 7. 61 - 63 |
 8. >>
 1. Rower ma 200 lat
 2. Nowe wytyczne dla infrastruktury rowerowej i pieszej GDDKiA
 3. Zimowe utrzymanie infrastruktury rowerowej
 4. Rowerowe podsumowanie roku
 5. Deskorolki i elektryczne hulajnogi na drogi dla rowerów?
 6. Test pierwszego odcinka trasy VeloDunajec
 7. Dlaczego sieć tras rowerowych należy budować szybko?
 8. Medialne zamieszanie z przepisami?
 9. Będzie nowelizacja kolejnych rozporządzeń?
 10. Relacja z IV Ogólnopolskiego Kongresu Rozwoju Ruchu Rowerowego
 11. IV Kongres Rowoju Ruchu Rowerowego
 12. Rowerem w nowy, 2016 rok
login
logos