Wprowadzanie rowerów na dworce kolejowe - legalne
19 listopada 2013

mala fotka

Od 30 listopada 2013 legalne będzie wprowadzanie na perony, do holi i tunelów dworcowych rowerów nieprzeznaczonych do przewozu koleją.

Tego dnia w życie wchodzi nowelizacja rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych (D.U.2013.1319). Zgodnie z nią dozwolone staje się wprowadzanie na tereny kolejowe, w szczególności - "na perony, do holów, poczekalni, tunelów i przejść między peronami oraz w pobliżu torów" rowerów nieprzeznaczonych do przewozu koleją.

Nowelizacja jest rezultatem nacisku Miast Dla Rowerów - o czym można więcej przeczytać tutaj.

Nowy przepis jest korzystny w szczególności dla:

 • kurierów rowerowych nadających i odbierających przesyłki konduktorskie z pociągów;
 • osób kupujących bilety w kasach dworcowych i wprowadzające na teren dworca rowery których nie mogły zostawić na zewnątrz (na przykład w związku z brakiem stojaków);
 • osób, które korzystają z przejść (tuneli) dworcowych wyłącznie w celu przedostania się przez teren kolejowy do innej części miasta (tzn. nie podróżują z rowerami pociągiem).

Dotychczas rowery wolno było wprowadzać na dworzec pod warunkiem, że podróżny zabierał je do pociągu, czyli - jak można się domyślać - miał ze sobą ważny bilet, w tym - bilet na rower. Przepis był martwy, ale stanowił pewne teoretyczne zagrożenie dla coraz większej grupy ludzi. Na przykład Straż Ochrony Kolei mogła zatrzymać podróżnego z rowerem, który zamierzał jechać pociągiem ale bilet chciał kupić dopiero u konduktora. W konsekwencji niedoszły podróżny zamiast pojechać pociągiem mógł zapłacić mandat.

Uwaga: na tereny kolejowe nie wolno wprowadzać wózków rowerowych (riksz, pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni o szerokości większej niż 0,9 m). Zabroniona jest także jazda rowerem po peronach, w holach i tunelach. Oczywiście, jeśli np. w tunelu wyznaczona jest odpowiednimi znakami droga dla rowerów (jak na dworcu kolejowym w Krakowie, patrz zdjęcie poniżej), jazda rowerem jest dozwolona.


Droga dla rowerów w tunelu pod peronami dworca kolejowego Kraków Główny. Po lewej widoczne wjazdy na pochylnie prowadzące na perony dworca.

mh

 
lista pozostałych artykułów w dziale wiadomości > wiadomości : > aktualności
 1. <<
 2. 1 - 12 |
 3. 13 - 24 |
 4. 25 - 36 |
 5. 37 - 48 |
 6. 49 - 60 |
 7. 61 - 63 |
 8. >>
 1. Trwają prace nad nowelizacją rozporządzeń rowerowych
 2. Wprowadzanie rowerów na dworce kolejowe - legalne
 3. Jazda rowerem pod wpływem alkoholu tylko wykroczeniem
 4. Rowerowy pełnomocnik ministra transportu
 5. Śluzy dla rowerów - jak z nich korzystać?
 6. Nowe znaki drogowskazowe dla rowerzystów
 7. Ministerstwo Transportu odpowiada Miastom Dla Rowerów
 8. "Śluzy malować, zalegalizować!" - Święto Cykliczne 2013
 9. Dwa lata nowych "rowerowych" przepisów
 10. Konkurs: wymyśl porządny stojak rowerowy i wygraj nagrodę!
 11. Dziennikarzu: rower to trudny temat
 12. Rowerzyści a Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
login
logos