Rowerowy 2013, rowerowy 2014...
31 grudnia 2013

mala fotka

Co się działo rowerowego w mijającym roku? Wbrew pozorom - całkiem sporo. I sporo może wyniknąć z tego już w 2014 roku. Przypominamy najważniejsze fakty i daty:

 • 28.01.2013 Minister Transportu ogłosił wstępną wersję Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i poddał ją konsultacjom społecznym. Dokument idzie w bardzo dobrym kierunku i jest zbieżny w wielu miejscach z oczekiwaniami Miast Dla Rowerów. Pisaliśmy o tym tutaj
 • 09.06. 2013 w całej Polsce głośno domagaliśmy się nowelizacji rozporządzeń. Pisaliśmy o tym tutaj. Hasło "Śluzy malować, zalegalizować" brzmiało donośnie i... patrz 04.10.2013 :-)
 • 07.08.2013 Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo Wodne, zakładający dopuszczenie ruchu rowerów na wałach przeciwpowodziowych. Donosiły o tym szeroko media. To ważny krok w stronę rozwoju turystyki rowerowej w Polsce. Kolejny krok nastąpił już tydzień później.
 • 09.11.2013 Tego dnia weszła w życie nowelizacja Kodeksu Karnego i Kodeksu Wykroczeń, zgodnie z którą kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu nie jest już przestępstwem i nie jest karane więzieniem. To dobra wiadomość dla podatników. Jak donosiły media tego dnia więzienia opuściło co najmniej tysiąc skazanych. Uwaga: jazda rowerem pod wpływem alkoholu nadal pozostaje czynem zabronionym, karanym grzywną do 5000 zł i do 30 dni aresztu. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj.

W roku 2013 trwały również w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego (obecnie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju) prace nad Krajową Polityką Miejską. Niestety, nie mamy żadnych konkretnych informacji w tym zakresie. Nie wiemy też jeszcze, jak kształtowało się bezpieczeństwo rowerzystów w 2013 roku. Dane o wypadkach i kolizjach rowerzystów za mijający rok zwykle są upubliczniane na wiosnę kolejnego roku.

Co z tego wszystkiego wynika?

Po pierwsze - jest spora (większa niż kiedykolwiek!) szansa, że niezbędna nowelizacja rozporządzeń wejdzie w życie. Spodziewamy się że nastąpi to w pierwszej połowie 2014. Zarządcy dróg stracą szereg argumentów którymi dziś tłumaczą "niedasizm", publiczne pieniądze będą wydawane efektywniej, a organizacja ruchu będzie mogła stać się dla rowerzystów bezpieczniejsza i wygodniejsza.

Po drugie - w wyniku połączenia dwóch kluczowych z punktu widzenia ruchu rowerowego ministerstw (transportu i rozwoju regionalnego) i powołania pełnomocnika do spraw rozwoju ruchu rowerowego powstaje szansa na kreowanie rzeczywistej polityki rowerowej państwa. Rzeczywistej, zatem obejmującej zarówno konieczne zmiany prawne czy organizacyjne jak i finansowanie.

Po trzecie - nowelizacja rozporządzeń jest szansą, ale też wyzwaniem. Konieczna będzie szeroko zakrojona kampania edukacyjna, skierowana do zarządców dróg. Dostaną oni bowiem nowe narzędzie - ale muszą również otrzymać wiedzę, jak z tego narzędzia korzystać. Wiedza ta powinna trafić również do lokalnych organizacji rowerowych, walczących o lepsze warunki poruszania się rowerem po drogach.

Wykorzystania tych szans w 2014 roku życzy wszystkim rowerzystom zarząd stowarzyszenia Miasta Dla Rowerów. Niech się kręci!

mh

 
lista pozostałych artykułów w dziale wiadomości > wiadomości : > aktualności
 1. <<
 2. 1 - 12 |
 3. 13 - 24 |
 4. 25 - 36 |
 5. 37 - 48 |
 6. 49 - 60 |
 7. 61 - 63 |
 8. >>
 1. III Kongres Rozwoju Ruchu Rowerowego
 2. Uwagi MDR do projektu "Czerwonej Książeczki"
 3. Uwagi MDR do projektu rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów
 4. Prezydent Komorowski do rowerzystów
 5. Śluzy Malować, Zalegalizować - edycja II (8.06.2014)
 6. Cracow, a cycling milestone
 7. Kraków tworzy rowerową historię
 8. Rowerem na wałach - legalnie
 9. Olej ropę od Putina, wybierz rower "Ukraina"
 10. Rowerowa Szkoła - uczymy jazdy na rowerze!
 11. Rowerowa Szkoła - uczymy jazdy na rowerze!
 12. Rowerowy 2013, rowerowy 2014...
login
logos