Rowerowa Szkoła - uczymy jazdy na rowerze!
14 marca 2014

 

Uczymy jazdy na rowerze, uczymy przez jazdę na rowerze!

Projekt Rowerowa Szkoła  to obecnie jedyny w Polsce w pełni kompleksowy program edukacyjny nakierowany na zwiększenie użycia roweru przez dzieci i młodzież szkolną w codziennych dojazdach do szkoły oraz jako środka uprawiania sportu i rekreacji.

Jego nowatorską i unikatowa wartość stanowi fakt, że stworzony i prowadzony jest przez praktykujących codzienną jazdę rowerzystów, którzy bazując na swoim doświadczeniu i inspiracjach płynących z innych krajów europejskich, zachęcanie do używania roweru łączą z przekazywaniem praktycznych zasad bezpiecznej jazdy po ulicach i drogach.

Przekaz edukacyjny projektu wykracza poza przestarzały już kanon edukacji rowerowej, powszechny dotychczas w naszym kraju. Nie polega on na suchej edukacji teoretycznej w zakresie przepisów ruchu. Unika też nadmiernego eksponowania  aspektu ryzyka, przygotowując, a nie zniechęcając do jazdy rowerem – co jest najczęstszym grzechem edukacji prowadzonej obecnie przez różne instytucje.

Projekt składa się działań skierowanych bezpośrednio do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych w postaci spotkań i prelekcji prowadzone przez doświadczonych rowerzystów edukatorów oraz zajęć praktycznych z doskonalenia jazdy.

Ponadto zawiera także bogatą propozycję działań edukacyjnych dla nauczycieli. Stanowi ją zestaw kilkudziesięciu gotowych scenariuszy edukacyjnych, z różnych przedmiotów szkolnych, o tematyce rowerowej oraz instrukcje  działań do realizacji z uczniami na rzecz szkoły przyjaznej rowerom. Projekt oferuje ponadto pakiet pomocy dydaktycznych takich, jak: interaktywny portal internetowy www.rowerowaszkola.pl, broszury edukacyjne, filmy instruktażowe na temat bezpiecznej jazdy oraz pierwsze w Polsce narzędzie do wykonania standaryzowanej oceny szkoły i otocznia w zakresie jej przyjazności dla rowerzysty, tzw. audytu rowerowego szkoły. Uczestnicy projektu rywalizują zbiorowo i indywidualnie o atrakcyjne nagrody.


Program realizowany jest obecnie większości dużych miastach Polski i uczestniczy w nim ok. 200 palcówek szkolnych. W związku z bardzo pozytywnym odbiorem projektu w szkołach, program posiada ogromny potencjał rozwojowy. Skala działań limitowana jest obecnie jedynie wielkością dostępnych środków na ten cel.

Zapraszamy do współpracy.

Cezary Grochowski
Koordynator Projektu,  e-mail: c.grochowski(malpa)eko.org.pl

 
lista pozostałych artykułów w dziale wiadomości > wiadomości : > aktualności
 1. <<
 2. 1 - 12 |
 3. 13 - 24 |
 4. 25 - 36 |
 5. 37 - 48 |
 6. 49 - 60 |
 7. 61 - 63 |
 8. >>
 1. III Kongres Rozwoju Ruchu Rowerowego
 2. Uwagi MDR do projektu "Czerwonej Książeczki"
 3. Uwagi MDR do projektu rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów
 4. Prezydent Komorowski do rowerzystów
 5. Śluzy Malować, Zalegalizować - edycja II (8.06.2014)
 6. Cracow, a cycling milestone
 7. Kraków tworzy rowerową historię
 8. Rowerem na wałach - legalnie
 9. Olej ropę od Putina, wybierz rower "Ukraina"
 10. Rowerowa Szkoła - uczymy jazdy na rowerze!
 11. Rowerowa Szkoła - uczymy jazdy na rowerze!
 12. Rowerowy 2013, rowerowy 2014...
login
logos