Rowerowa Szkoła - uczymy jazdy na rowerze!
14 marca 2014

mala fotka

Projekt Rowerowa Szkoła to obecnie jedyny w Polsce w pełni kompleksowy program edukacyjny nakierowany na zwiększenie użycia roweru przez dzieci i młodzież szkolną w codziennych dojazdach do szkoły oraz jako środka uprawiania sportu i rekreacji.

Jego nowatorską i unikatowa wartość stanowi fakt, że stworzony i prowadzony jest przez praktykujących codzienną jazdę rowerzystów, którzy bazując na swoim doświadczeniu i inspiracjach płynących z innych krajów europejskich, zachęcanie do używania roweru łączą z przekazywaniem praktycznych zasad bezpiecznej jazdy po ulicach i drogach.

Przekaz edukacyjny projektu wykracza poza przestarzały już kanon edukacji rowerowej, powszechny dotychczas w naszym kraju. Nie polega on na suchej edukacji teoretycznej w zakresie przepisów ruchu. Unika też nadmiernego eksponowania  aspektu ryzyka, przygotowując, a nie zniechęcając do jazdy rowerem – co jest najczęstszym grzechem edukacji prowadzonej obecnie przez różne instytucje.

Projekt składa się działań skierowanych bezpośrednio do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych w postaci spotkań i prelekcji prowadzone przez doświadczonych rowerzystów edukatorów oraz zajęć praktycznych z doskonalenia jazdy.

Uczymy jazdy na rowerze, uczymy przez jazdę na rowerze!


Ponadto zawiera także bogatą propozycję działań edukacyjnych dla nauczycieli. Stanowi ją zestaw kilkudziesięciu gotowych scenariuszy edukacyjnych, z różnych przedmiotów szkolnych, o tematyce rowerowej oraz instrukcje  działań do realizacji z uczniami na rzecz szkoły przyjaznej rowerom. Projekt oferuje ponadto pakiet pomocy dydaktycznych takich, jak: interaktywny portal internetowy www.rowerowaszkola.pl, broszury edukacyjne, filmy instruktażowe na temat bezpiecznej jazdy oraz pierwsze w Polsce narzędzie do wykonania standaryzowanej oceny szkoły i otocznia w zakresie jej przyjazności dla rowerzysty, tzw. audytu rowerowego szkoły. Uczestnicy projektu rywalizują zbiorowo i indywidualnie o atrakcyjne nagrody.


Program realizowany jest obecnie większości dużych miastach Polski i uczestniczy w nim ok. 200 palcówek szkolnych. W związku z bardzo pozytywnym odbiorem projektu w szkołach, program posiada ogromny potencjał rozwojowy. Skala działań limitowana jest obecnie jedynie wielkością dostępnych środków na ten cel.

Zapraszamy do współpracy.

Cezary Grochowski
Koordynator Projektu,  e-mail: c.grochowski(malpa)eko.org.pl

 
lista pozostałych artykułów w dziale wiadomości > wiadomości : > aktualności
 1. <<
 2. 1 - 12 |
 3. 13 - 24 |
 4. 25 - 36 |
 5. 37 - 48 |
 6. 49 - 60 |
 7. 61 - 63 |
 8. >>
 1. Rower ma 200 lat
 2. Nowe wytyczne dla infrastruktury rowerowej i pieszej GDDKiA
 3. Zimowe utrzymanie infrastruktury rowerowej
 4. Rowerowe podsumowanie roku
 5. Deskorolki i elektryczne hulajnogi na drogi dla rowerów?
 6. Test pierwszego odcinka trasy VeloDunajec
 7. Dlaczego sieć tras rowerowych należy budować szybko?
 8. Medialne zamieszanie z przepisami?
 9. Będzie nowelizacja kolejnych rozporządzeń?
 10. Relacja z IV Ogólnopolskiego Kongresu Rozwoju Ruchu Rowerowego
 11. IV Kongres Rowoju Ruchu Rowerowego
 12. Rowerem w nowy, 2016 rok
login
logos