Nowy "taryfikator mandatów"
13 kwietnia 2015

mala fotka

11 kwietnia 2015 roku weszła w życie nowelizacja tzw. "taryfikatora mandatów". Oprócz podniesienia wysokości mandatów za niektóre rodzaje wykroczeń, w taryfikatorze pojawiły się również mandaty, których wcześniej nie było, w tym - dotyczące rowerzystów.

Jednak wbrew temu, co można wnioskować z doniesień medialnych, w kwestiach dotyczących rowerzystów zmienia się bardzo niewiele.

Po pierwsze, w taryfikatorze pojawiają się mandaty karne za wykroczenie z art. 87 § 1a oraz art 87 § 2 Kodeksu Wykroczeń (pierwszy w kwocie 500 zł, drugi w "widełkach" między 300 a 500 złotych). Chodzi odpowiednio o kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila w wydychanym powietrzu) oraz po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila w wydychanym powietrzu).

Jest to nowelizacja wyłącznie porządkowa: w 2013 roku kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu przestało być przestępstwem (i to zagrożonym karą do roku pozbawienia wolności). Pisaliśmy o tym szeroko tutaj.

Wprowadzenie tych wykroczeń do taryfikatora mandatów oznacza potencjalnie znaczne uproszczenie procedury. Policja zamiast każdorazowo kierować sprawę do sądu, będzie mogła podczas kontroli ukarać sprawcę mandatem. Co ważne, takiego mandatu można nie przyjąć i domagać się rozpatrzenia sprawy przez sąd. Należy jednak rozważyć, że oba wykroczenia są zagrożone karą do 5000 zł grzywny, zatem dziesięciokrotnie wyższą - choć zarazem dolna granica jest wyraźnie niższa: odpowiednio 50 lub 20 zł. Należy też wziąć pod uwagę, że sąd może również orzec zakaz kierowania rowerem od 6 miesięcy do 3 lat (te przepisy nie zmieniają się).

Po drugie, media donosząc o nowelizacji podkreślały istnienie mandatu za "kierowanie rowerem lub wózkiem rowerowym bez wymaganych uprawnień". Wyjaśniamy, że chodzi wyłącznie o osoby do 18. roku życia, które "od zawsze" muszą mieć kartę rowerową (lub prawo jazdy). Tu nic się nie zmienia. Po prostu do wcześniej wymienionego w rozporządzeniu wykroczenia (kierowanie rowerem) dopisany został po czterech latach "wózek rowerowy". (Przepisy dotyczące wózka rowerowego pojawiły się w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym jeszcze w 2011 roku, patrz D.U.2011.92.530). Również kwota mandatu (100 zł) nie zmienia się.

Dorosła osoba nie potrzebuje żadnych uprawnień ani do kierowania rowerem, ani wózkiem rowerowym ani też do ciągnięcia rowerem czy wózkiem rowerowym przyczepki z towarami czy dziećmi.

Przypominamy też, że wózek rowerowy to inaczej "riksza": pojazd napędzany siłą ludzkich mięśni przeznaczony do przewozu towarów lub osób o szerokości ponad 0,9 m. Nie należy mylić wózka rowerowego z trójkołowym rowerem (o szerokości do 0,9 m) ani z przyczepką ciągniętą przez rower.

Nowelizacja "taryfikatora mandatów" która weszła w życie 11.04.2015 roku jest dostępna tutaj.

Z pozostałymi, niezmienionymi stawkami mandatów można się zapoznać tutaj.

mh

 
lista pozostałych artykułów w dziale wiadomości > wiadomości : > aktualności
 1. <<
 2. 1 - 12 |
 3. 13 - 24 |
 4. 25 - 36 |
 5. 37 - 48 |
 6. 49 - 60 |
 7. 61 - 63 |
 8. >>
 1. Rower ma 200 lat
 2. Nowe wytyczne dla infrastruktury rowerowej i pieszej GDDKiA
 3. Zimowe utrzymanie infrastruktury rowerowej
 4. Rowerowe podsumowanie roku
 5. Deskorolki i elektryczne hulajnogi na drogi dla rowerów?
 6. Test pierwszego odcinka trasy VeloDunajec
 7. Dlaczego sieć tras rowerowych należy budować szybko?
 8. Medialne zamieszanie z przepisami?
 9. Będzie nowelizacja kolejnych rozporządzeń?
 10. Relacja z IV Ogólnopolskiego Kongresu Rozwoju Ruchu Rowerowego
 11. IV Kongres Rowoju Ruchu Rowerowego
 12. Rowerem w nowy, 2016 rok
login
logos