Pozytywna korba rowerowa dla Ewy Wolak
14 października 2015

mala fotka

Dziś (14 października 2015 roku ) odbyło się uroczyste wręczenie nagrody Pozytywnej Korby Rowerowej dla najbardziej prorowerowego polityka mijającej kadencji parlamentarnej.

Laureatem Nagrody, przyznanej przez ogólnopolską sieć organizacji rowerowych „Miasta dla Rowerów”, działającej w imieniu codziennych użytkowników rowerów, została wrocławska posłanka Ewa Wolak. Nagroda jest wyrazem uznania jej zasług w zakresie dostosowania polskiego prawa dotyczącego ruchu rowerowego do nowoczesnych europejskich standardów.

Dla osób znających temat wybór laureata nie mógł być zaskoczeniem. Ewa Wolak była w kończącej się (i poprzedniej) kadencji Przewodniczącą Parlamentarnej Grupy Rowerowej – czyli grupy posłów i senatorów zrzeszonych w celu wspólnego działania na rzecz ruchu rowerowego. Dzięki niej tematy rowerowe zyskały należną im rangę i zagościły na dobre w Sejmie RP i innych ważnych instytucjach państwowych.
Bardzo wiele udało się dzięki wysiłkowi naszej pierwszej rowerowej parlamentarzystki osiągnąć. Jeszcze w poprzedniej kadencji parlamentu z jej inicjatywy udało się zmienić korzystnie ustawę Prawo o Ruchu Drogowym, co otworzyło drogę do dalszych zmian prawnych. Poprawione zostały przepisy regulujące zasady ruchu rowerowego, wyposażenia rowerów, oraz powstawania infrastruktury dla rowerzystów, a także ustalające nowe zasady organizacji ruchu, zawarte głównie w rozporządzeniach (szczegółowo opisane zostało to już tutaj).

Tym samym zmaterializował się najważniejszy, sformułowany jeszcze  na początku wieku, postulat organizacji rowerowych dotyczący konieczności dostosowania polskiego prawa powiązanego z rowerami do nowoczesnych europejskich standardów. Do sukcesu przyczyniło się w praktyce wiele innych osób, ale niewątpliwie zasługa Ewy Wolak była w tym największa. Udało się jej przede wszystkim doprowadzić do efektywnego dialogu pomiędzy politykami, urzędnikami ministerialnymi, a działaczami organizacji rowerowych, bez udziału których reforma przepisów nie mogłaby się udać.

W uroczystości, która miała miejsce we wrocławskim Ekocentrum, wzięli udział nie tylko lokalni rowerzyści i dziennikarze, ale także inni beneficjenci działań laureatki. Przybyła silna reprezentacja Urzędu Miejskiego Wrocławia z wrocławskim oficerem rowerowym Danielem Chojnackim na czele (zmiany prawne bardzo ułatwiły im realizacje działań), a nawet znany wrocławski kolarz i biznesmen Henryk Charucki (obecnie również członek Rady ds. polityki rowerowej przy Prezydencie Miasta Wrocławia).

Nagrodę wręczył jeden z najbardziej zasłużonych polskich działaczy rowerowych, prezes sieci „Miasta dla Rowerów”  Marcin Hyła. Skomentował  sytuację znamiennym stwierdzeniem: „Jeszcze dekadę temu nikt z nami, rowerzystami nie chciał w ogóle rozmawiać, uważano nas za wariatów i oszołomów. Dziś, dzięki Ewie Wolak, staliśmy się dla rządzących partnerami do rozmowy, zaczęto nas słuchać i szybko okazało się, że zyskują na tym wszyscy”.
Termin wręczenia nagrody celowo został skorelowany z kampanią wyborczą, gdyż jest to dla każdego polityka czas, kiedy szczera wdzięczność wyborców ma szczególna wagę. Chcielibyśmy, aby przykład ten stanowił zachętę dla wszystkich polityków, którzy chcieliby w przyszłości zająć się kwestią rozwoju ruchu rowerowego. Dużo się już udało, ale wciąż jeszcze pozostało bardzo wiele do zrobienia.
Ewie Wolak życzymy sukcesu w wyborach!

Cezary Grochowski
Wrocławska Inicjatywa Rowerowa
„Miasta dla Rowerów”

lista pozostałych artykułów w dziale wiadomości > wiadomości : > aktualności
 1. <<
 2. 1 - 12 |
 3. 13 - 24 |
 4. 25 - 36 |
 5. 37 - 48 |
 6. 49 - 60 |
 7. 61 - 63 |
 8. >>
 1. Rower ma 200 lat
 2. Nowe wytyczne dla infrastruktury rowerowej i pieszej GDDKiA
 3. Zimowe utrzymanie infrastruktury rowerowej
 4. Rowerowe podsumowanie roku
 5. Deskorolki i elektryczne hulajnogi na drogi dla rowerów?
 6. Test pierwszego odcinka trasy VeloDunajec
 7. Dlaczego sieć tras rowerowych należy budować szybko?
 8. Medialne zamieszanie z przepisami?
 9. Będzie nowelizacja kolejnych rozporządzeń?
 10. Relacja z IV Ogólnopolskiego Kongresu Rozwoju Ruchu Rowerowego
 11. IV Kongres Rowoju Ruchu Rowerowego
 12. Rowerem w nowy, 2016 rok
login
logos