Wypadki z udziałem rowerzystów w 2011 roku
20 kwietnia 2012

mala fotka

W 2011 roku po raz pierwszy od wielu lat zwiększyła się w Polsce liczba wypadków drogowych i ich ofiar. Wzrost zdarzeń odnotowano także wśrod rowerzystów. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie opublikowała szczegółowy raport na ten temat, podkreślając silną korelację liczby zdarzeń z udziałem rowerzystów z pogodą.

Wbrew doniesieniom niektórych mediów, ubiegłoroczna "rowerowa" zmiana ustawy Prawo o Ruchu Drogowym nie miała wpływu na wzrost liczby wypadków z udziałem rowerzystów (bezpośrednio po jej wejściu w życie liczba zabitych rowerzystów wręcz zmalała o 8% w stosunku do analogicznego okresu w 2010 roku, co jednak można przypisać fatalnej pogodzie ograniczającej ruch rowerowy). Widać natomiast bardzo silny wpływ pogody - ciepłej i suchej zimy i jesieni, kiedy nastąpił największy wzrost liczby zdarzeń z udziałem rowerzystów (aż 86% więcej zabitych w okresie styczeń-marzec i 39% w okresie październik-grudzień).

Jak wskazuje GDDKiA, nowelizacja przyniosła duży potencjał poprawy bezpieczeństwa na przykład przez stosowanie śluz dla rowerzystów na skrzyżowaniach. Niestety, do dziś nie ma przepisów wykonawczych, które precyzują zasady stosowania takich rozwiązań. Dziś śluzy rowerowe (i tylko jednego typu) wdraża w Polsce jedynie Wrocław.

Z treścią raportu można się zapoznać na stronie GDDKiA tutaj (plik pdf).

mh

 
lista pozostałych artykułów w dziale wiadomości > wiadomości : > aktualności
 1. <<
 2. 1 - 12 |
 3. 13 - 24 |
 4. 25 - 36 |
 5. 37 - 48 |
 6. 49 - 60 |
 7. 61 - 63 |
 8. >>
 1. Kolej kontra rowerzyści
 2. Fotoradar na rowerzystów?
 3. Wszystkiego najlepszego rowerowego na 2013 rok!
 4. Oświadczenie
 5. Poselski zespół do spraw dyskryminacji rowerzystów?
 6. Jak jeździć, jak żyć
 7. Migające przednie oświetlenie rowerów - legalne
 8. Krajowa Polityka Miejska a rowery
 9. Pierwsza rocznica rowerowej ustawy
 10. Święto Cykliczne 2012: czas na wielkie przejazdy rowerowe!
 11. Wypadki z udziałem rowerzystów w 2011 roku
 12. Wyposażenie rowerów - ciąg dalszy
login
logos