Jak jeździć, jak żyć
21 września 2012

mala fotka

Udostępniamy poradnik dla rowerzysty - jak jeździć, jakie przepisy nas obowiązują, jaki rower wybrać, jak jeździć w niesprzyjającej pogodzie a nawet jak przechowywać rower. Poradnik opracował  zespół ekspertów stowarzyszenia Miasta Dla Rowerów - wieloletnich, całorocznych użytkowników rowerów, od lat zaangażowanych w walkę o nasze, rowerzystów, prawa na drodze.

Najważniejsze porady znajdują się w rozdziale o wszystko mówiącym tytule "Jak jeździć? Zgodnie z przepisami (i zdrowym rozsądkiem)"

W 2011 roku weszła w życie "rowerowa" nowela ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, ukoronowanie wieloletniej kampanii Miast Dla Rowerów. Niektórzy z nas są współautorami jej przepisów.  8 października 2012 roku zaczną obowiązywać pierwsze przepisy wykonawcze do niej - również wynik naszych działań. Kolejne korzystne dla rowerzystów zmiany przepisów są przewidziane niebawem.

Jednak od zmian przepisów do ich praktycznego stosowania jest długa i niełatwa droga. Konieczna jest zmiana świadomości - i to zarówno nas, rowerzystów jak i kierowców samochodów, a także policji i wymiaru sprawiedliwości. Nikt nie obiecuje że będzie łatwo, przyjemnie czy zawsze bezpiecznie.

Niektórzy z Was mogą być zaskoczeni niektórymi naszymi poradami - zwłaszcza sugestią odmowy przyjmowania mandatów za czyny, które policja może uznać za wykroczenia.

Odmowa przyjęcia mandatu to prawo każdego obywatela. Nie stanowi "przewinienia", "buntu" czy "anarchii". Wręcz przeciwnie - to całkowicie racjonalne, przewidziane prawem i procedurą zachowanie. Mandat mimo takiej odmowy można bez żadnych konsekwencji przyjąć w ciągu 14 dni (zmieniając zdanie). Można też odwoływać się do sądu. Dla odmiany przyjętego mandatu nie da się "anulować".

Namawiamy do nieprzyjmowania mandatów i odwoływania się do sądu, ponieważ świadomość prawna różnych służb i instytucji w Polsce wbrew rozpowszechnionemu mniemaniu jest niska, a niekorzystna dla rowerzystów interpretacja niektórych przepisów może wprost zagrażać naszemu bezpieczeństwu na drodze.

Jesteśmy obywatelami Polski i mamy możliwość wpływu na sposób egzekwowania prawa w Polsce przez odwoływanie się do sądów. W sądach istnieje możliwość argumentacji, a jeśli przychylą się one do naszej interpretacji, policja i inne służby zrezygnują z nękania nas i oskarżania o czyny rzekomo zabronione - jeśli okaże się, że wcale zabronione nie są, a poprawiają nasze bezpieczeństwo lub nie zagrażają osobom trzecim. Nie dotyczy to spraw oczywistych - nieustępowania miejsca pieszym tam, gdzie mają pierwszeństwo, przejeżdżania skrzyżowań na czerwonym świetle czy innych czynów szkodzących innym.

Walczymy o poszerzenie własnej wolności i lepszą pracę policji, która powinna zajmować się tym, co rzeczywiście szkodzi społeczeństwu i konkretnym osobom.

Wsiadając na rower możemy zmienić więcej, niż na pierwszy rzut oka się wydaje.

Czytaj nasz poradnik:

 
lista pozostałych artykułów w dziale wiadomości > wiadomości : > aktualności
 1. <<
 2. 1 - 12 |
 3. 13 - 24 |
 4. 25 - 36 |
 5. 37 - 48 |
 6. 49 - 60 |
 7. 61 - 63 |
 8. >>
 1. Rower ma 200 lat
 2. Nowe wytyczne dla infrastruktury rowerowej i pieszej GDDKiA
 3. Zimowe utrzymanie infrastruktury rowerowej
 4. Rowerowe podsumowanie roku
 5. Deskorolki i elektryczne hulajnogi na drogi dla rowerów?
 6. Test pierwszego odcinka trasy VeloDunajec
 7. Dlaczego sieć tras rowerowych należy budować szybko?
 8. Medialne zamieszanie z przepisami?
 9. Będzie nowelizacja kolejnych rozporządzeń?
 10. Relacja z IV Ogólnopolskiego Kongresu Rozwoju Ruchu Rowerowego
 11. IV Kongres Rowoju Ruchu Rowerowego
 12. Rowerem w nowy, 2016 rok
login
logos