Jak jeździć, jak żyć
21 września 2012

mala fotka

Udostępniamy poradnik dla rowerzysty - jak jeździć, jakie przepisy nas obowiązują, jaki rower wybrać, jak jeździć w niesprzyjającej pogodzie a nawet jak przechowywać rower. Poradnik opracował  zespół ekspertów stowarzyszenia Miasta Dla Rowerów - wieloletnich, całorocznych użytkowników rowerów, od lat zaangażowanych w walkę o nasze, rowerzystów, prawa na drodze.

Najważniejsze porady znajdują się w rozdziale o wszystko mówiącym tytule "Jak jeździć? Zgodnie z przepisami (i zdrowym rozsądkiem)"

W 2011 roku weszła w życie "rowerowa" nowela ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, ukoronowanie wieloletniej kampanii Miast Dla Rowerów. Niektórzy z nas są współautorami jej przepisów.  8 października 2012 roku zaczną obowiązywać pierwsze przepisy wykonawcze do niej - również wynik naszych działań. Kolejne korzystne dla rowerzystów zmiany przepisów są przewidziane niebawem.

Jednak od zmian przepisów do ich praktycznego stosowania jest długa i niełatwa droga. Konieczna jest zmiana świadomości - i to zarówno nas, rowerzystów jak i kierowców samochodów, a także policji i wymiaru sprawiedliwości. Nikt nie obiecuje że będzie łatwo, przyjemnie czy zawsze bezpiecznie.

Niektórzy z Was mogą być zaskoczeni niektórymi naszymi poradami - zwłaszcza sugestią odmowy przyjmowania mandatów za czyny, które policja może uznać za wykroczenia.

Odmowa przyjęcia mandatu to prawo każdego obywatela. Nie stanowi "przewinienia", "buntu" czy "anarchii". Wręcz przeciwnie - to całkowicie racjonalne, przewidziane prawem i procedurą zachowanie. Mandat mimo takiej odmowy można bez żadnych konsekwencji przyjąć w ciągu 14 dni (zmieniając zdanie). Można też odwoływać się do sądu. Dla odmiany przyjętego mandatu nie da się "anulować".

Namawiamy do nieprzyjmowania mandatów i odwoływania się do sądu, ponieważ świadomość prawna różnych służb i instytucji w Polsce wbrew rozpowszechnionemu mniemaniu jest niska, a niekorzystna dla rowerzystów interpretacja niektórych przepisów może wprost zagrażać naszemu bezpieczeństwu na drodze.

Jesteśmy obywatelami Polski i mamy możliwość wpływu na sposób egzekwowania prawa w Polsce przez odwoływanie się do sądów. W sądach istnieje możliwość argumentacji, a jeśli przychylą się one do naszej interpretacji, policja i inne służby zrezygnują z nękania nas i oskarżania o czyny rzekomo zabronione - jeśli okaże się, że wcale zabronione nie są, a poprawiają nasze bezpieczeństwo lub nie zagrażają osobom trzecim. Nie dotyczy to spraw oczywistych - nieustępowania miejsca pieszym tam, gdzie mają pierwszeństwo, przejeżdżania skrzyżowań na czerwonym świetle czy innych czynów szkodzących innym.

Walczymy o poszerzenie własnej wolności i lepszą pracę policji, która powinna zajmować się tym, co rzeczywiście szkodzi społeczeństwu i konkretnym osobom.

Wsiadając na rower możemy zmienić więcej, niż na pierwszy rzut oka się wydaje.

Czytaj nasz poradnik:

 
lista pozostałych artykułów w dziale wiadomości > wiadomości : > aktualności
 1. <<
 2. 1 - 12 |
 3. 13 - 24 |
 4. 25 - 36 |
 5. 37 - 48 |
 6. 49 - 60 |
 7. 61 - 63 |
 8. >>
 1. Kolej kontra rowerzyści
 2. Fotoradar na rowerzystów?
 3. Wszystkiego najlepszego rowerowego na 2013 rok!
 4. Oświadczenie
 5. Poselski zespół do spraw dyskryminacji rowerzystów?
 6. Jak jeździć, jak żyć
 7. Migające przednie oświetlenie rowerów - legalne
 8. Krajowa Polityka Miejska a rowery
 9. Pierwsza rocznica rowerowej ustawy
 10. Święto Cykliczne 2012: czas na wielkie przejazdy rowerowe!
 11. Wypadki z udziałem rowerzystów w 2011 roku
 12. Wyposażenie rowerów - ciąg dalszy
login
logos