miastadlarowerow.pl

Blog dla rowerzystów i nie tylko!

Sport

Ile trwa mecz hokeja?

Badając dynamiczne i niezwykle szybkie sporty, takie jak hokej na lodzie, z pewnością jednym z pytaniń, które mogą przyjść na myśl, jest pytanie o długość meczu. Przyjrzyjmy się tematowi, aby zrozumieć, jak rozłożony jest czas podczas meczu hokeja, jakie sytuacje mogą wpływać na jego trwałość oraz jak różne jest to w różnych ligach na całym świecie.

Czas trwania standardowego meczu hokeja

Na początek, ważne jest podkreślenie faktu, że standardowy mecz hokeja na lodzie, zgodnie z przepisami Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF), składa się z trzech regularnych tercji, każda trwająca 20 minut czystego czasu gry. Czyli kiedy piłka jest w grze. Oznacza to, że zegar jest zatrzymywany, kiedy gra jest przerywana – na przykład w razie faulu, gol, czy też problemów technicznych. Pokazuje to, że 60 minut czystego czasu gry niekoniecznie odpowiada 60 minutom w czasie rzeczywistym.

Przerwy między tercjami

Ważnym elementem każdego meczu hokeja są również przerwy między tercjami. Standardowo, te przerwy trwają 15-20 minut i są przeznaczone na odpoczynek dla zawodników, omówienie strategii na następne tercje, a także na przygotowanie lodu do dalszej gry. W sumie, do 60 minut czystego czasu gry, należy doliczyć około 30-40 minut przerw.

Inne czynniki wpływające na długość meczu

Chociaż opisana struktura czasu jest typowa dla meczów hokeja, wiele innych czynników może wpływać na rzeczywistą długość meczu.

Przedłużenie i karne

Jeśli po trzech regularnych tercjach wynik jest nierozstrzygnięty, gra przechodzi w tryb przedłużenia. Czas ten, zależnie od przepisów ligi, może wynosić od 5 do 20 minut. Jeżeli nawet po czasie dodatkowym, wynik jest nierozstrzygnięty to następuje seria rzutów karnych, które zdecydowanie wydłużają czas trwania całego spotkania.

Przerwy techniczne i opóźnienia

W praktyce, długość rzeczywistej gry hokeja na lodzie zależy także od wielu innych zmienności, takich jak różne opóźnienia, weryfikacje video czy przerwy techniczne w telewizji. Te wszystkie czynniki mogą znacznie wydłużyć czas całego wydarzenia sportowego.

Porównanie czasu trwania meczów w różnych ligach

Podczas gdy struktura czasu trwania meczu hokeja jest dość standardowa na całym świecie, różne ligi hokejowe mają swoje specyficzne zasady, które mogą wpływać na całkowity czas trwania spotkania.

Liha NHL

Najpopularniejsza liga hokejowa na świecie, NHL, przyjmuje trochę inne zasady dotyczące przepisów czasowych. W tej lidze przerwy między tercjami trwają 17 minut, a w przypadku, gdy po trzech tercjach wynik jest nierozstrzygnięty, rozgrywane jest 5 minutowe przedłużenie w formacie 3na3. Jeżeli to nie przyniesie rozstrzygnięcia to następnie rozegrana zostaje seria rzutów karnych.

Hokej na lodzie w Europie

W europie czas trwania meczu zależy od prohibitów konkretnych lig. Przykładowo w Polskiej Hokej Lidze, po nierozstrzygniętym meczu następuje 10 minutowe przedłużenie, a potem, podobnie jak w NHL, serie rzutów karnych.

W sumie więc, w zależności od liczby przerw, przedłużeń i innych okoliczności, typowy mecz hokeja może trwać gdzieś między 2 a 3 godzinami. Lecz każdy fan hokeja z pewnością zgadza się z tym, że każda sekunda jest wspaniałym i emocjonującym doświadczeniem.