Strona główna

/

Rekreacja

/

Tutaj jesteś

Jak łagodzić podrażnienia po opalaniu, a także im przeciwdziałać podczas wycieczki rowerowej?

Data publikacji: 2025-06-29
Jak łagodzić podrażnienia po opalaniu

Ochrona przeciwsłoneczna skóry w czasie bezczynnego wypoczynku, ale i aktywności fizycznej jest tak samo ważna. Jeśli wybierasz się na wycieczkę rowerową, to musisz liczyć się z tym, że Twoja skóra będzie jeszcze bardziej narażona na promieniowanie UV, gdyż szybciej opalamy się w ruchu. Ma to swoje plusy i minusy, bo można zyskać opaleniznę, ale i zmagać się z podrażnieniami skóry. Dlatego dziś podpowiemy, jak łagodzić takie posłoneczne stany zapalne, a także jak im przeciwdziałać.

Jak możesz łagodzić podrażnienia skóry po opalaniu w czasie wakacji na dwóch kółkach? 

Jeżdżąc na rowerze w różnych warunkach pogodowych, jesteś narażony na szkodliwe działanie promieniowania UV, które powoduje utratę elastyczności skóry, pojawienie się przebarwień skórnych, a także oparzeń słonecznych w przypadku dużej ekspozycji bez ochrony. Może się również zdarzyć, że podrażnienia wystąpią nawet wtedy, gdy ochronę przeciwsłoneczną stosujesz. Dzieje się tak, gdy nakładasz niewystarczającą warstwę kremu czy sprayu SPF bądź stosujesz zbyt niską ochronę, np. poniżej 25 SPF. Jeśli podczas Twojej podróży na dwóch kółkach doświadczysz podrażnień skóry, przyda Ci się balsam po opalaniu. Możesz wybrać produkt z aloesem, który ma właściwości łagodzące i kojące. Może zniwelować widoczność plam na skórze, a także występujące uczucie ściągania skóry czy pieczenia. Dzięki temu możesz uniknąć łuszczenia się skóry, a także sprawić, że będzie ona szybciej zyskiwała zdrowszy, nie czerwony, a złocisty bądź brązowy kolor.         

Po jakie filtry SPF sięgnąć, by optymalnie chronić skórę w czasie aktywności fizycznej? 

Jeśli uprawiasz intensywną aktywność, jaką niewątpliwie jest jazda na rowerze, to musisz zabezpieczyć swoją skórę balsamem lub kremem albo sprayem z filtrem SPF. Najlepiej wybrać najwyższą ochronę przeciwsłoneczną, czyli SPF 50. Ewentualnie można sięgnąć po SPF 30. Należy wiedzieć, że im niższa ochrona, tym więcej szkodliwego promieniowania UV trafia pod skórę. W czasie aktywności sporo się pocisz, zatem na pewno stosowany produkt powinien dobrze się wchłaniać, aby na dłużej zapewniał optymalną ochronę całego ciała. Mimo wszystko jego aplikacje musisz powtarzać. Możesz zatem robić przystanki na trasie na uzupełnienie płynów i właśnie zadbanie o ochronę UV skóry twarzy i ciała. Częsta aplikacja kremu jest związana także z tym, że zwykle nakładamy go zbyt mało.     

Jak często powtarzać aplikację kremów do opalania w trasie?  

Optymalna ilość produktu ochronnego jednorazowo nakładanego na skórę to 30 ml. Tyle kremu do opalania, balsamu czy sprayu powinieneś użyć. Trudno jednak to kontrolować, choćby dlatego że tubka nie jest zwykle przezroczysta, zatem można tylko na oko użyć odpowiednią jej część. W przypadku 200 ml będzie to około 1/6, a w przypadku 100 ml około 1/3. Ponowna aplikacja kremu powinna nastąpić po dwóch godzinach, niezależnie od intensywności Twojej jazdy, a także panującej temperatury. Gdy zatrzymujesz się nad akwenem, by popływać, to po wyjściu z wody musisz dokładnie oczyścić i osuszyć ciało, a następnie znów nałożyć krem z filtrem SPF. W ten sposób zadbasz o optymalną ochronę skóry ciała i twarzy. Stosuj produkty, które zawierają filtry fizyczne, chemiczne lub mieszane. Te pierwsze polecane są dla osób ze skórą wrażliwą i trudniej się wchłaniają. Chemiczne szybko wnikają w skórę, ale mogą powodować podrażnienia. Mieszane są swoistym kompromisem i wykorzystują właściwości zarówno filtrów mineralnych, jak i chemicznych. Sięgnij po odpowiednią ochronę dla siebie!            

Artykuł sponsorowany

Redakcja

Od dziecka moją pasją jest sport i aktywny wypoczynek. Uwielbiam dzielić się nie tylko moją wiedzą, ale również sporym bagażem doświadczeń. Jeżeli uwielbiasz biegać, jeździć na rowerze lub po prostu regularnie ćwiczyć w domu – koniecznie odwiedzaj mojego bloga regularnie!

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?