Tutaj jesteś

Odwołanie od mandatu – kiedy można? Jak to wygląda?

13 lutego, 2024 Prawo odwołanie od mandatu

Proces odwoływania się od mandatu karnego może wydawać się skomplikowany i czasochłonny. Większość osób decyduje się jednak zapłacić grzywnę, nie biorąc pod uwagę opcji zaskarżenia decyzji funkcjonariusza. Tymczasem każdej osobie przysługuje prawo do odwołania się od mandatu. W naszym artykule zapoznasz się z procedurą tego procesu, dowiesz się kiedy warto zaskarżyć decyzję o nałożeniu mandatu oraz jakie argumenty można podać w odwołaniu.

Procedura odwołania się od mandatu

Zgodnie z prawem każda osoba, której nałożono grzywnę, ma prawo do jej zaskarżenia. W przeciwnym razie mandat zostanie uznany za akceptowany i trzeba będzie uiścić grzywnę. Od momentu otrzymania mandatu mamy 7 dni na odwołanie się od niego. Do tego celu służy standardowy formularz odwołania, który można pobrać na stronie internetowej Policji lub w każdym komisariacie. Pismo powinno zawierać szczegółowy opis sytuacji i argumentację, dlaczego uważamy decyzję o nałożeniu mandatu za niewłaściwą.

Po wysłaniu odwołania następuje proces rozpatrzenia skargi. Może to potrwać nawet kilka tygodni. W przypadku uwzględnienia odwołania, grzywna zostaje anulowana. Jeśli skarga zostanie odrzucona, istnieje jeszcze możliwość dalszej drogi odwoławczej.

Kiedy warto zaskarżyć decyzję o nałożeniu mandatu

Zaskarżenie mandatu ma sens wtedy, kiedy jesteśmy przekonani o naszej niewinności. Warto odwołać się, kiedy mamy solidne argumenty przeciwstawne do tych, które przedstawił policjant wystawiający mandat. Kiedy dysponujemy dowodami na to, że decyzji nałożenia mandatu nie powinno w ogóle zapaść, zdecydowanie powinniśmy rozważyć zaskarżenie mandatu. Takimi dowodami mogą być na przykład zeznania świadków, nagrania wideo bądź zdjęcia.

Nie warto jednak składać odwołania tylko po to, aby zyskać na czasie. Takie rozwiązanie jest nieetyczne i może przynieść więcej skutków ubocznych, niż korzyści.

Przykładowe argumenty w odwołaniu od mandatu

Podstawą do złożenia odwołania mogą być różnego rodzaju argumenty. Kluczowe znaczenie mają tutaj przede wszystkim dowody na nieprawidłowości w postępowaniu lub błędy, które popełnił funkcjonariusz podczas wystawiania mandatu.

Mogą to być na przykład: niewłaściwe oznakowanie drogi, nieostrzegawczo postawione znaki, niewłaściwe zastosowanie przepisów prawa czy nieuwzględnienie okoliczności łagodzących.

Ważne jest, aby nasze argumenty były logiczne, spójne i poparte konkretnymi dowodami. Bezpodstawne zarzuty będą potraktowane jako próba uniknięcia kary, a to z kolei może skutkować negatywnym rozpatrzeniem naszego odwołania. Pamiętaj: odwołując się od mandatu, zawsze warto skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika, który pomoże nam w przygotowaniu odpowiedniego pisma.

Co robić gdy pies wymiotuje pianą?

Redakcja

Od dziecka moją pasją jest sport i aktywny wypoczynek. Uwielbiam dzielić się nie tylko moją wiedzą, ale również sporym bagażem doświadczeń. Jeżeli uwielbiasz biegać, jeździć na rowerze lub po prostu regularnie ćwiczyć w domu – koniecznie odwiedzaj mojego bloga regularnie!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?