Tutaj jesteś

Mandat za przejechanie na czerwonym – ile wynosi?

13 lutego, 2024 Prawo mandat za przejechanie na czerwonym

Bez względu na sytuację na drodze, zachowanie bezpieczeństwa powinno być zawsze dla nas priorytetem. Jednym z częściej popełnianych wykroczeń przez kierowców jest przejechanie na czerwonym świetle. Czy jednak wiemy, jakie konsekwencje prawne wiążą się z tym czynem? Zapraszam do lektury artykułu, który odpowie na te i inne pytania.

Konsekwencje przejechania na czerwonym świetle

Przejechanie na czerwonym świetle to poważne wykroczenie, które niesie ze sobą nie tylko konsekwencje finansowe, ale i punkty karne. Maksymalny mandat, jaki możemy otrzymać za takie wykroczenie, wynosi 500 zł, a dodatkowo na nasze konto trafia 6 punktów karnych. Gromadzenie takich punktów może skutkować utratą prawa jazdy na okres od 3 miesięcy do nawet 3 lat.

Jednak konsekwencje nie kończą się tylko i wyłącznie na karach. Przejeżdżanie na czerwonym świetle zwiększa ryzyko poważnego wypadku drogowego. W gorszym przypadku może dojść do kolizji i wypadku, a co za tym idzie – do konieczności pokrycia szkód materialnych i potencjalnie medycznych.

Regulacje prawne dotyczące przejeżdżania na czerwonym świetle

Zgodnie z prawem drogowym, przejeżdżanie na czerwonym świetle jest zakazane. Ustawa o ruchu drogowym w art. 39 ust. 1 stanowi: „Kierujący pojazdem jest obowiązany zatrzymać się przed linią zatrzymania, opisaną w art. 15 ust. 2 pkt 1, jeżeli sygnalizator wskazuje światło czerwone, chyba że przejeżdża przez takie miejsce na znaku polecenia jazdy określonej kierunku lub pasach ruchu”.

W praktyce oznacza to, że kierowca ma obowiązek zatrzymać się przed linią zatrzymania, jeżeli sygnalizator wskazuje czerwone światło. Niezastosowanie się do tego przepisu jest traktowane jako wykroczenie i wiąże się z nałożeniem kary.

Procedura po otrzymaniu mandatu za przejechanie na czerwonym

Jeżeli zostaliśmy zatrzymani przez funkcjonariusza policji po przejechaniu na czerwonym świetle, otrzymamy mandat karny. Decyzję o nałożeniu mandatu podejmuje funkcjonariusz na podstawie swojej obserwacji, zdarza się również, że do potwierdzenia wykroczenia wykorzystywane są nagrania z monitoringu miejskiego lub rejestratora drogowego.

Również automatyczne radary fotoradarowe, rozmieszczone na wielu skrzyżowaniach, są w stanie zarejestrować takie wykroczenie. W takim wypadku, decyzję o nałożeniu mandatu otrzymamy pocztą na adres zameldowania właściciela auta.

Zgodnie z prawem, mamy prawo odmówić przyjęcia mandatu i odwołać się do sądu. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że odwołanie wnosi się do Sądu Rejonowego w ciągu 7 dni od dnia doręczenia mandatu.

Jeżeli zdecydujemy się na odwołanie od mandatu, musimy być przygotowani na proces sądowy, który może prowadzić do zasądzenia wyższej kary.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze powinno być dla nas najważniejsze. Czerwone światło to sygnał do zatrzymania, niezależnie od tego, jak bardzo spieszymy się do celu.

Co robić gdy pies wymiotuje pianą?

Redakcja

Od dziecka moją pasją jest sport i aktywny wypoczynek. Uwielbiam dzielić się nie tylko moją wiedzą, ale również sporym bagażem doświadczeń. Jeżeli uwielbiasz biegać, jeździć na rowerze lub po prostu regularnie ćwiczyć w domu – koniecznie odwiedzaj mojego bloga regularnie!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?